piątek, 15 stycznia 2016

Rodzina jest najważniejsza - sentencja o rodzinie

Najważniejsza jest rodzina uśmiechnięta
My Polacy przywiązujemy dużą wagę do wszelkich spraw związanych z rodziną, rodzina jest dla nas najważniejsza. Spędzamy razem dużo czasu nie tylko wtedy, gdy mieszkamy pod jednym dachem, ale również po latach, gdy każdy wyprowadzi się do własnego domu. Z rodziną nierozerwalnie związane jest celebrowanie wszelkich świąt, które są ważnym elementem naszej tradycji. Polacy wiele uwagi poświęcają swoim dzieciom, nie tylko wtedy, gdy są one małe. Dorosłe dzieci, które założyły własne rodziny również są przedmiotem uwagi rodziców. 


Mieszkanie z rodzicami po ślubie

 
W naszym społeczeństwie stosunkowo długo mieszka się z rodzicami w jednym domu, ale jednocześnie wielopokoleniowe gospodarstwa domowe spotyka się coraz rzadziej. Młodzi ludzie zazwyczaj mieszkają z rodzicami czy teściami przez pierwszych kilka lat po ślubie i zwykle jest to podyktowane chęcią ustabilizowania swojej sytuacji materialnej. Mieszkając u rodziców można ponosić niższe koszty i jednocześnie odkładać pieniądze na własne mieszkanie. Polscy rodzice bardzo chętnie zwykle w ten sposób pomagają swoim dorosłym dzieciom, co z kolei jest zjawiskiem rzadko spotykanym w wielu krajach zachodnich. 

Na przykład w Wielkiej Brytanii 16-letnie dzieci bardzo często idą do pracy i wynajmują własne mieszkania od tej pory radząc sobie samodzielnie. W tamtejszej kulturze nie jest przyjęte zbyt długie wspomaganie finansowe dorastających dzieci. Po osiągnięciu przez nie pełnoletniości ich rodzice zajmują się własnymi sprawami, podróżują a często wchodzą w kolejne związki małżeńskie. W Polsce więzy rodzinne są trwałe i w zasadzie na całe życie. Lubimy prowadzić intensywne życie towarzyskie, jednak w trudnych sytuacjach liczymy głównie na rodzinę a nie znajomych i przyjaciół.

Coraz mniejsza liczebność w rodzinach

Model rodziny 2+1

Tym, co zmienia się w polskich rodzinach na przestrzeni ostatnich lat jest ich mniejsza liczebność. Jeszcze dwie dekady temu dominowały rodziny z czwórką albo piątką dzieci. Dzisiaj normą jest jedno dziecko lub dwoje. Zmieniło się też postrzeganie rodzin. Wiele osób w dzisiejszych czasach posiadanie trójki dzieci określa już, jako rodzinę wielodzietną. Powodem, dla którego nie decydujemy się na posiadanie większej liczby dzieci są ich wysokie koszty utrzymania oraz niepewne czasy na rynku pracy. 

Polskie kobiety, jeśli jednak już zdecydują się na dzieci poświęcają im wiele uwagi i serca. Typową cechą Polek jest stawianie na pierwszym miejscu potrzeb dzieci natomiast własne pragnienia w sposób naturalny spychane są na dalszy plan.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz